Özgür Erdem Polat

Özgür Erdem Polat

ozgurerdempolat@dayazilim.com

E-Ticaret ve Sosyal Medyada Akılda Kalıcılık

Ticari faaliyetlerin büyük bir bölümünü e-ticaret oluşturmaktadır. İnsanların çoğu ihtiyaç duyduğu şeyleri internetten almayı tercih etmektedir. E-ticaret sitelerinin sayısı her gün artarken firmalar rakiplerini geride bırakabilmek ve satışlarını artırabilmek için sosyal medyayı etkin kullanarak akılda kalıcı bir marka hâline gelmek zorundadır. Ürün ve hizmetlerini sosyal medya üzerinden de pazarlamak isteyenlerin satış potansiyellerini artırabilmek için sosyal medya da akılda kalıcılık hedefine ulaşması şarttır.

E-ticaret sektöründe yer alan kişilerin kullanabileceği en önemli reklam kanallarının başında sosyal medya gelmektedir. Alıcı ile satıcı arasında bir köprü görevi üstlenen sosyal medya platformları markaların daha geniş kitlelere hitap etmesini sağlamaktadır. Sosyal medyayı güçlü bir pazarlama aracına dönüştürmek ve e-ticarette sosyal medya sayesinde başarıyı yakalamak akılda kalıcı bir marka olmakla mümkündür.

Sosyal Medyada Akılda Kalıcılık Nasıl Sağlanır?

Firmalar sosyal medyadaki paylaşımları ve müşteriye sağladığı geri dönüşlerle hedef kitlede güvenilir bir marka algısı oluşturabilmelidir. İnsanların hafızasında yer edinmek ve ilk tercihlerinden biri olabilmek için uygulanması gerekenler ana hatlarıyla şu şekildedir:

- Marka ve ürünü tanıtan, ihtiyaç duygusu oluşturan, ürün veya hizmetin faydasını vurgulayan paylaşımlar yapılmalıdır.

- Reklamı yapılacak ürün ve bu reklamın hangi platformda yapılacağı, hitap edilen kitlenin ilgi alanları, reklam ve ürün mâliyetleri göz önünde bulundurulmalı; reklam çalışması bu doğrultuda gerçekleştirilmelidir. Reklam tasarımında kullanılacak renklerin ve görsellerin verilmek istenen mesajla uyumlu olması gerekmektedir. Paylaşım boyutları her platforma özel olarak ayarlanmalı ve reklam metninin kısa, ilgi çekici ve net olmasına özen gösterilmelidir.

- Takipçilerle etkileşimde bulunulmalı; gelen yorumlar ve özel mesajlar yanıtlanmalıdır.

- İlgi çekici, samimi ve özgün görseller paylaşılmalı; markanın renkleri daima paylaşım görsellerinde kullanılmalıdır. Fakat renk karmaşasından uzak durulmalıdır. Sade ve şık olmak gerektiği unutulmamalıdır.

- Marka logosu paylaşılan görsellerin hep aynı yerinde bulunmalıdır. Böylelikle hedef kitlede göz âşinâlığı meydana gelecektir.

- Her paylaşımda ilgili sayfaya ulaşılmasını sağlayacak bir kısaltılmış link bulundurulmalıdır.

- Yapılan çalışmaların geri dönüşümü değerlendirilmelidir. Paylaşımlara gelen beğeni ve yorumlar, Siteye hangi platformdaki hangi paylaşım görseliyle ne zaman trafik alındığı incelenmelidir. Bu trafiğin ne kadarı alışverişle sonlandı? Ziyaretçiler hangi sayfalara tıkladı ve o sayfalarda ne kadar durdu? Bu gibi soruların yanıtları raporlanmalı ve sosyal medyada akılda kalıcılık için yeni stratejiler geliştirilmeli ve yapılan reklam çalışmalarına bu doğrultuda yön verilmelidir.

- Sosyal medyada yarışma, kampanya ve çekiliş gibi etkinlikler düzenlenmelidir.

Sosyal Medyada Akılda Kalıcılık Ne Gibi Faydalar Sağlar?

Hiç kuşkusuz bir markanın sosyal medyayı kullanarak saygın bir imaj oluşturması ve hedef kitlenin gözünde itibar kazanması markanın bilinirliği, güvenirliği ve faaliyetlerinin devamı için gereklidir. Akılda kalıcı bir marka elbette rakiplerinden daha ön planda olacaktır. Bu da tabii ki e-ticarette alınan verimin artması, müşteri portföyünün genişlemesi ve kâr oranının yükselmesi anlamına gelecektir.